Záhradný ratanový nábytok

Sort by
Cena
Kategórie
Color
Material

Rattanový nábytok: urobte si na terase elegantnú kútik

Keď je vonku teplo a slnečné lúče došplhají až na terasu alebo na balkón, je čas posedieť vonku a premiestniť sa z obývačky von. Ratanový nábytok v neformálnom hotelovom štýle pozýva k leňošeniu a poskytuje ideálne základňu pre rozjarenou spoločnosť na rodinnej oslave alebo záhradné párty s rodinou, susedmi a milými priateľmi. Poradíme vám, na čo sa pri výbere vhodného ratanového nábytku zamerať.

Ratan alebo polyratan?

Ratan je prírodný materiál vykopaný z kmeňa juhoázijskej ratanové palmy. Ručne tkaný ratanový nábytok vyžaruje atmosféru južných krajín a vyzerá vznešene a štýlovo. Súčasne je nábytok z prírodného ratanu veľmi ľahký a pritom stabilný. Materiál je však citlivý na vlhkosť, čo je dôvod, prečo musia byť zostavy z prírodného nábytku umiestnené vždy pod strechou, aby boli chránené pred poškodením spôsobeným dažďom a poveternostnými vplyvmi.

Riešením je nábytok z polyratanu, čo je materiál navrhnutý tak, aby jeho vlastnosti a vzhľad čo najviac zodpovedali svoje prírodné predlohe, s mnohými výhodami navyše. Použitý polyetylén je nenáročný na údržbu, odolný proti poveternostným vplyvom, trvanlivý, stály a plne recyklovateľný. Preto je ideálny pre použitie vo vonkajšom priestore a pri výrobe záhradného nábytku tento materiál čo do obľuby a početnosti využitia suverénne vedie.

Dokonalá kombinácia: ratanový nábytok je pevný aj pohodlný

Ratanový nábytok ponúka vysokú úroveň pohodlia. Pod mäkkým, príjemným povrchom sa skrýva pevná konštrukcia z práškovaného hliníka, ktorá je odolná proti korózii a zaisťuje stabilitu. Rovnako ako záhradný nábytok vyrobený z prírodného ratanu a pleteniny sú zostavy z polyratanu ručne vypletané. Môžu byť použité ako pletené pramene plochého alebo guľatého prierezu.

Ďalšou výhodou polyratanu oproti prírodnému ratanu je možnosť ďalšej úpravy. Ratanový záhradný nábytok je k dostaniu v mnohých populárnych farbách, ako je antracit, čierna alebo béžová. Vďaka vysokej odolnosti proti UV žiareniu farby nevyblednú ani na silnom slnku. Vysoko kvalitný ratanový nábytok navyše spoľahlivo odoláva vetru a počasie: materiál je vodeodolný, takže dažďové kvapky jednoducho stečú po povrchu.

Ratanový nábytok sa salónnom charakterom

Sedáky a vankúše na prútenom ratanovom nábytku poskytujú ďalšie pohodlie a vytvárajú príjemnú atmosféru salóniku na terase. Vďaka svojim pevným obliečkam a materiálu odolnému proti poveternostným vplyvom podušky odolávajú bez problémov letným přeháňkám a nemusí byť pri prvej kvapke prenášané do domu. Vďaka širokej ponuke farieb a vzorov si môžete vytvoriť útulnú domácu atmosféru v podobe, ktorá je vám najbližšia.

Starostlivosť a čistenie ratanového nábytku

Polyratanový sedenie je stále častejšie vo vonkajších priestoroch reštaurácií, ale aj v súkromných záhradách. Dôvody sú zrejmé: Štýlový záhradný nábytok je odolný proti teplotám, voči poveternostným vplyvom a ľahko sa čistí. Hrubé nečistoty možno jednoducho ostriekať záhradnou hadicou, menšie škvrny sa odstránia mäkkou handričkou alebo kefou a malým množstvom umývacieho prostriedku.

K starostlivosti o ratanový nábytok sú vhodné špeciálne saponátovej prostriedky, ktoré nanesiete na špongiu a nábytok utrite. Alternatívne môžete nastriekať špeciálny čistiaci prostriedok na nábytok a nechať pôsobiť. Potom zbytky prostriedku opláchnite čistou vodou. Použitím špeciálnej starostlivosti nielen spoľahlivo odstránite škvrny napríklad od opaľovacieho krému alebo vtáčieho trusu, ale tiež zvýšite životnosť ratanového nábytku. Čistiaci prostriedok, ktorý je prispôsobený materiálu, dodatočne zvyšuje ochranu proti UV žiareniu a poveternostným vplyvom.

Ako zazimovať ratanový nábytok?

Vďaka svojim vlastnostiam, ako je odolnosť proti poveternostným vplyvom, možno ratanový nábytok ponechať vonku po celý rok. Každý, kto má príležitosť, by mal ale ukladať ratanový nábytok počas zimnej prestávky v suteréne alebo v garáži. Ak by ratanový nábytok mal kvôli nedostatku miesta zostať na terase aj v zime, mali by ste ho zakryť ochranným krytom dostatočnej veľkosti. Váš záhradný nábytok je tak chránený pred poveternostnými vplyvmi a UV žiarením a zostane čistý až do budúceho jari.

Rohová sedacia súprava: Nájdite svoj nový nábytok z ratanu pre svoju záhradu

Výber elegantného vysoko kvalitného ratanového nábytku je široký. Zvlášť obľúbené sú prútené stoličky z ratanu na zimnú záhradu alebo terasu: Sú k dispozícii vo svetlých, prirodzených odtieňoch, ale aj v tmavších odtieňoch hnedej. Často je niekoľko modulov zostavené do zostáv s charakterom obývačke alebo salóniku, napríklad dve ratanové kreslá, pohovka a stôl. Zostavy lákajú k príjemnému posedeniu s rodinou a priateľmi a besede pri káve alebo drinku na čerstvom vzduchu.

Ak by ste naopak chceli jesť vonku pravidelne, mali by ste zvážiť nákup ratanové jedálenské zostavy: Tu sú stoly a stoličky vyššia, takže môžete sedieť pri stole vo vzpriamenej polohe a vychutnať si dobré jedlo z grilu alebo kuchyne. Jedálenský stôl je zvyčajne opatrený sklenenou doskou, tento materiál vyzerá nielen štýlovo, ale tiež zaručuje hladký a rovný povrch stola. Ani pokiaľ ide o výber dizajne, nebudete sklamaní: klasický ratanový nábytok má uhlové, priamočiare tvary a je vyrobený z plochých pásových vlákien. Existuje však aj okrúhly, zakrivený ratanový nábytok z hrubších kruhových vlákien.

Náš tip: Ratanový nábytok býval väčšinou tuhý a nestohovatelný, dnes sa však tiež vyrábajú praktické stohovateľné stoličky a rozkladacie univerzálne ratanové stoličky. Za týmto účelom je pohodlný polyratanový výplet kombinovaný s pevným rámom z ocele, hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele.

Záver: Nábytok z polyratranu v sebe snúbi všetky vlastnosti vysoko kvalitného nábytku z prírodného ratanu, ale je oveľa robustnejšie a odolnejšie. Vychutnajte si príjemnú atmosféru na terase a nechajte sa zlákať k pohodlnému posedenie na mäkkom polstrovanie.