Záhradné ratanové zostavy

Sort by
Cena
Kategórie
Color
Material

Záhradné ratanové zostavy presvedčí pevnou konštrukciou a atraktívnym vzhľadom

Všetci sa každý deň po náročnej a stresujúcej práci tešíme domov, kde si konečne oddýchneme a vypneme. Tí, kto vlastní záhradu alebo terasu, môžu hovoriť o šťastí. Odpočinku vonku, na čerstvom vzduchu sa totiž nič nevyrovná. Pri návrhu relaxačné zóny a voľbe vybavenia a doplnkov musíte vždy vychádzať z charakteristiky daného priestoru. Ponuka nábytku na záhradu, zimnú záhradu alebo terasu je veľmi rôznorodá a jej stálicou je ratanový nábytok. Okrem prírodného ratanu, ktorý je ale vhodný skôr pre vnútorné použitie, je tu nový moderný materiál - polyratan. Polyratan je umelý materiál, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre výrobu nábytku na vonkajšie použitie. Kreslo, stôl, taburet alebo kompletné ratanová zostava vás presvedčí mnohými výhodami. Výrobky z polyratanu sú odolné voči poveternostným vplyvom, ľahko sa čistia a sú vhodné pre takmer každý štýl záhrady alebo terasy. Záhradný nábytok z polyratanu doplnený farebnými vankúšmi urobí z vašej terasy pastvu pre oči. Nižšie by sme vám chceli poskytnúť informácie a dať niekoľko tipov ohľadom materiálu a starostlivosti.

Čo je to ratanový nábytok?

Moderný ratanový nábytok zvyčajne nie je vyrobený z pravého ratanu, je to polyratanový nábytok. Jedná sa o umelé vlákno, ktorým je konštrukcia nábytku vypletená. Polyratan znamená "" polyetylénový ratan "" a je to syntetický materiál. Tieto vlákna sú veľmi pevná a odolná proti roztrhnutiu, a dokonca aj vlákna s priemerom iba niekoľko milimetrov môžu byť zaťažená hmotnosťou až 10 kilogramov. Pevnosť v ťahu u vlákien závisí na kvalite použitého polyuretánu. Aj cenovo dostupný ratanový nábytok vydrží dlho, vysoko kvalitné značkové výrobky majú pružnejšie vlákna a vykazujú vysokú odolnosť proti UV žiareniu. Materiál neabsorbuje takmer žiadnu vlhkosť a je vodoodpudivý. Polyratanový nábytok je k dostaniu v rôznych prevedeniach, s výpletom páskou guľatou alebo plochou. Vonkajší vzhľad materiálu je vizuálne viacmenej nerozpoznateľný od prírodného ratanu. Výrobky s výpletom z umelého vlákna sú plne recyklovateľné a chráni životné prostredie. Na trhu nájdete mnoho druhov polyratanového nábytku pre najrôznejšie účely, v mnohých štýloch a cenových reláciách. Polyratanový výrobky nie sú vhodné iba do vonkajšieho prostredia, ale aj do interiéru. Či už ide o ratanové stoličky, kreslá, ratanové lavice alebo pohovky, sortiment výrobkov je nepreberný a svoj vysnívaný kúsok si vyberie skutočne každý. Obzvlášť elegantným dojmom pôsobí tmavý prírodný dizajn polyratanového nábytku doplnený o farebné vankúše a ďalšie textílie.

Ako sa starať o ratanový záhradný nábytok?

Ratanový nábytek- stoličky, stoly, kreslá, pohovky lavice atď. - je ozdobou každej záhrady alebo terasy. Ak chcete mať z výrobkov dlho radosť a úžitok, mali by ste o ratanový záhradný nábytok správne starať. Jednou z možností je ošetriť povrch špeciálnym prostriedkom na kožu. Nalejte trochu do rozprašovača a rovnomerne nábytok postriekajte. Za krátku chvíľu utrite povrch suchou handričkou. Ratanový nábytek- stoličky, stoly, kreslá, pohovky lavice atď. Tak zostanú pekné a pružné a budú odolnejšie. Prostriedku ale nepoužívajte príliš veľa, aby nedošlo k narušeniu povrchu. V prípade, že je záhradný nábytok stále vonku, odporúčame použiť ochrannú plachtu. Ratanové stoličky, stoly, kreslá, pohovky lavice a ďalšie ratanový záhradný nábytok, tak budú ušetrené prílišného pôsobeniu vlhkosti. Ak máte možnosť nábytok na zimu alebo uložiť v pivnici, kôlni alebo garáži, rozhodne to odporúčame. Dvakrát ročne by mal byť nábytok ošetrený špeciálnym olejom na ratanový nábytok, ktorý dodá nábytku ochrannú vrstvu. Predtým, než budete povrch ošetrovať, je rozhodne nevyhnutné ho dokonale očistiť, inak by sa čiastočky nečistôt mohli dostať do oleja alebo laku na ošetrenie ratanového nábytku.

Aká je životnosť ratanového nábytku?

Životnosť polyratanového záhradného nábytku závisí predovšetkým na tom, kde je nábytok umiestnený a ako je v zimných mesiacoch uskladnený. Ak nie sú neustále vystavené priamym slnečným lúčom, vydrží ratanové stoličky, pohovky alebo lavice šesť až osem rokov. Trvanlivosť závisí aj od kvality polyratanových vlákien. Životnosť prodlužíte, ak sa vám podarí v zimných mesiacoch udržať nábytok v suchu, a to až na desať až pätnásť rokov. K predĺženiu životnosti polyratanového záhradného nábytku prispieva tiež pravidelná starostlivosť a čistenie. Ratanová zostava, pohovka a ďalšie kusy nábytku budú pri správnom a pravidelnom čistení svietiť novotou. Aj keď je nábytok z umelého polyratanu odolný proti UV žiareniu a zmenám teploty, použitím ochranné plachty, uskladnením cez zimu pod strechou životnosť zásadne predĺžite.

Ako vyčistiť ratanový nábytok?

Čistenie závisí od poveternostných podmienok, akým je nábytok vystavený. Menšie znečistenie možno odstrániť mäkkou kefkou, bežným čistiacim prostriedkom a vlhkou handričkou. V prípade väčšieho znečistenia použite špeciálny čistiaci prostriedok na polyratan, ktorý nájdete u špecializovaných predajcov. Tieto prostriedky odstraňujú nečistoty a zachovávajú prirodzený vzhľad povrchu. Nepoužívajte tlakové čistenie alebo tvrdý kefa, pretože by to mohlo poškodiť polyratanový povrch. Ak chcete, môžete použiť mydlovú vodu a potom nábytok pohodlne opláchnuť záhradnou hadicou a rýchlo osušiť. Postup je veľmi jednoduchý, stačí čistiaci prostriedok naniesť na vlhkú handričku alebo špongiu a potom nábytok utrieť. Potom opláchnite čistou vodou. Alternatívne je možné čistiaci prostriedok na nábytok aj nastriekať, napríklad rozprašovačom, nechať krátko pôsobiť a potom opláchnuť veľkým množstvom vody.

Čo od ratanového záhradného nábytku očakávať?

Pri nákupe polyretanového záhradného nábytku hrajú úlohu rôzne faktory. Ratanová zostava, veľká ratanové kreslá, ratanové ležadlo alebo ratanová rozkladacia pohovka potrebujú veľa miesta. U jedálenské zostavy väčšinou stačí ratanový stôl a štyri polyratanový stoličky. Dôležitou výhodou je odolnosť proti UV žiareniu. Ale aj s kvalitným materiálom neexistuje záruka, že nábytok nezmení vzhľad ani v čase predpokladanej životnosti a nábytok časom vybledne. Pri nákupe sa pozrite na certifikát kvality a zistite si, o aký materiál ide. Rozhodne zvážte využitie ochrany v čase, keď nábytok nepoužívate. Nevyhnutnosťou je ochranná plachta, ktorá zabráni pôsobeniu vlhkosti. Rozhodujúce sú tiež použité spojovacie prvky, jednotlivé diely kvalitného ratanového nábytku sú spojené drevenými kolíkmi. Ak sú použité železné skrutky, mohli by začať časom hrdzavieť, preto si kreslo, stoličku alebo zostavu dôkladne preverte. Pohodlné sedenie je zabezpečené mäkkými vankúšmi a kvalitnými polstre. S takou výbavou si budete môcť užívať dlhého a uvoľneného posedenie.