Masážne lehátka

Masážne lehátka Vám do života prinesú uvoľnenie

Chceli by ste si doma vychutnať upokojujúci pocit jemnej masáže? Alebo chcete masážou pomáhať iným, aby sa po dlhom dni zbavili napätia a bolesti chrbta? Potom potrebujete profesionálny masážny stôl! Poradíme Vám, na čo sa pri nákupe zamerať.

Flexibilné a stabilné prenosné masážne stoly

Mobilný masážny stôl možno zostaviť aj znovu zložiť vo veľmi krátkom čase a v niekoľkých jednoduchých krokoch. Stôl je možné zložiť do kompaktného priestorovo úsporného tvaru a pohodlne uskladniť. Keď vám príde klient, je stôl okamžite pripravený na použitie. Pri výbere dbajte na hmotnosť stola, prenosný masážny stôl by nemal vážiť viac ako 25 kilogramov. Veľmi praktickým doplnkom je taška, v ktorej stôl ľahko prenesiete. Skladnosť a flexibilita by ale nemala byť na úkor stability. Vysoko kvalitné masérske stoly sa vyznačujú robustnou konštrukciou, protišmykovými koncovkami na nohách a fixačné vzperou uprostred. Krížové priečky a diagonálne napínacie lanká ešte viac zvyšujú stabilitu a zabraňujú nepríjemnému škrípanie aj pri väčšom zaťažení. Maximálne pracovné zaťaženie stola by malo byť až 250 kilogramov, iba také stoly sú odolné a stabilné.

Pohodlie pre maséra i masírovaného

Vyberte si masérsky stôl o dostatočnej dĺžke a šírke. Ležiaci klient by mal mať dostatok priestoru, aby mohol položiť ruky voľne pozdĺž tela. Terapeut si zasa musí uvedomiť, že niektoré úkony vyžadujú pohyby väčšieho rozsahu, a preto by mal byť okolo stola tiež dostatok miesta. Vysoko kvalitné masážne stoly sú výškovo nastaviteľné tak, aby ich mohol terapeut pohodlne prispôsobiť svojou telesnej výške. Oblasť pod hlavou a pod nohami by mala byť tiež individuálne nastaviteľná. Príslušenstvo ako napr. Popruhy na ruky a opierka hlavy robí masáž ešte účinnejšie a pohodlnejšie. Polkruhová opierka hlavy ponúka oproti obyčajnému kruhovému výrezu v lehátku niekoľko výhod. Umožňuje odkrytie celej tváre a zaisťuje voľné dýchanie počas celej masáže. Sklon opierky by mal byť plynulo nastaviteľný tak, aby počas masáže nedošlo k bolestiam krčnej chrbtice.

Polstrovanie a hygienický povrch masážnych lehátok

Zvlášť pri dlhodobejších masážach je veľmi dôležité mäkké polstrovanie o dostatočnej hrúbke. Odborníci odporúčajú hrúbku polstrovanie štyri a viac centimetrov, aby bol počas celej masáže klient veľmi volněný. Je tiež potrebné, aby boli okraje a švy masérskeho stola starostlivo spracované a v najvyššej kvalite. Povrch masérskeho kresla je dôležitý nielen kvôli pohodlie, ale aj z hygienického hľadiska. Ak chcete zabezpečiť dokonalú čistotu, mal by byť povrch stola šetrný k pokožke a ľahko umývateľný. Ako najvhodnejší materiál sa odporúča polyuretán, ktorému sa niekedy tiež hovorí umelá koža. Vysoko kvalitná PU povlaky neobsahujú zmäkčovadlá ani neuvoľňujú žiadne škodlivé látky. Polyuretánové povrchy odpudzujú vodu i mastnotu, čím zaistí udržovanie čistoty vo vašom masážnom salóne. Vhodným materiálom na povrch masérskeho stola je tiež pravá koža, ktorej hladká, jemne pórovitá štruktúra navodzuje pri dotyku príjemné pocity hebkosti a tepla. Pri masáži sa po nej telo jemne pohybuje a taká liečba je príjemná ako terapeutovi, tak i klientovi.

Čistenie a údržba masážnych stolov

Po ošetrení dôkladne umyte masážny stôl teplou vodou. Pre dezinfekciu sú k dispozícii špeciálne spreje, ktoré sú vhodné pre materiál povrchu vášho masážneho stola. Dôležité: Pred zložením stola a jeho uložením do transportnej tašky počkajte, až masážny stôl úplne vyschne, v opačnom prípade hrozí vznik nevzhľadných škvŕn na povrchu ležadlá. Každého pol roka skontrolujte spoje, skrutky a matice na výškovom nastavení, nohách a podperných miestach vášho masážneho stola, zaistíte tak dokonalú stabilitu stola. Najmä pri častom používaní je niekedy nutné dotiahnuť spoje skrutkovačom. Ak sa niektoré časti masážneho stola poškodí, môžete časť zvyčajne dokúpiť a nahradiť sami.

Najobľúbenejšie masážne techniky

Masážne lavice je vhodná pre rôzne masáže. Radi by sme tu stručne predstavili tie najobľúbenejšie. Najrozšírenejší je švédska masáž. Tým sa rozumie klasická masáž celého tela, pri ktorej miesiaci pohyby uvoľňujú napätie. Uvoľňujúci účinok umocňujú vonné oleje. Thajská masáž, známa tiež pod thajským názvom Nuat Phaeno Boran, sa skladá z pasívneho pretiahnutie tela. Ďalšou metódou je masáž pomocou tlakových bodov podobná akupresúre a jemné rozhýbanie kĺbov. Terapeut pracuje rukami, lakte a nohami. Dokonca aj pri japonskej shiatsu masáži masér používa skôr vlastnú telesnú hmotnosť ako silu svalov. Tu ide o aktiváciu energetických čiar, ktoré distribuujú životnú energiu po celom tele podľa princípov tradičnej čínskej medicíny. Z Havaja prichádza technika Lomi Lomi Nui. Tento špeciálny typ masáže je určený nielen k hnetení svalov, ale tiež k uvoľneniu telesného a duševného napätia. Terapeut používa celé predlaktie vrátane lakťov. Okrem toho existuje mnoho ďalších masážnych techník, pri ktorých sa používajú pomôcky, ako sú ohriate kamene, vonné bylinné zmesi alebo peeling.

Masážny stôl ako kľúč k lepšej pohode

Či už vo vlastnej ordinácii, u klientov doma alebo pri sebe v obývacej izbe vám masážny stôl umožní vykonávať zodpovedne svoju masérsku prax a správne vykonávať terapiu. Každý by mal skúsiť, ako úľavný, osviežujúci a zbavujúce stresu môže byť "mučenie" z rúk kvalifikovaného terapeuta za použitia metód preverených dlhými rokmi.